Egy kedves kollégámnak köszönhetően sikerült alkalmat teremteni arra, hogy egy óriási hiányt pótolva megnézzem a péceli Ráday-kastélyt. Sajnos maga az épület nincs túl jó állapotban, és ha Károly, wales-i herceg látogatásának történetére gondolok, akkor jelen helyzetünkben nincs is sok remény arra, hogy a dolog változzon. Mármint pozitív irányba.
Na de mit is lehet tudni a péceli kastélyról? Például azt, hogy 1722-től 1730-ig építette Ráday Pál és fia, Ráday Gedeon. A barokk stílusú épületet Mayerhoffer András tervezte, és az ún. Grassalkovich-típusú kastélyok közé sorolhatjuk. A belógó fák miatt nehéz jó fotót csinálni a homlokzatról. A középrizalit tört ívű oromzata, a hármas ablakosztás és a díszerkély nem véletlenül hasonlít a gödöllői kastélyéra.
A könyvtárterem egészen jó állapotban van, a boltozat elég alacsony, nyomott hatású, de egész szép freskók borítják. Scherwitz Mátyás középre Pallas Athénét festette meg, körötte allegorikus alakok idézik meg a tudományok és művészetek ágait.
A díszterem teljes falfelületét grisaille freskókkal borították, amik Ovidius Metamorphoses című munkájából vett jeleneteket ábrázolnak. A falképeket 1766-ban Scherwitz Mátyás készítette, a festmények alatt olvasható verssorokat maga, Ráday Gedeon írta. Magyarországon nem ismerünk máshol ilyen méretű monokróm freskóegyüttest.
A felső fotón Ikaros zuhanása látható, de Scherwitz Mátyás kevéssé ismert részletek is ábrázolt, például a görög mitológia özönvíz-jelenetét. Ezen sorok alatt Deukalion és Pürrha története látható. A freskók rézmetszetek alapján készültek, ezért monokróm minden kép. Az összehatás lenyűgöző!
A részletekre is érdemes figyelni, hiszen az ablakok belső keretelésén is ilyen gyönyörű virágminta látható.
Bár a bútorok nem tartoznak a kastély eredeti berendezéséhez, nagyon szépek. A fenti képen a királynői szalon látható, itt is gyönyörű bútorok voltak.
A kastély kertje anno jó nagy lehetett, most sokkal szerényebb méretekkel bír, de a kilátás így is szép.
Az épület egyik földszinti szobájában most konyhakiállítás van, itt nagyon érdekes tárgyakkal találkozhatunk. A falon lévő kuglófformák és az előtérben látható szék háttámlája különösen tetszett.
A boltíves istálló, a kastély egyik melléképülete most kiállítótérként funkcionál.
A végére pedig egy igazi kuriózum: ez a felfoghatatlanul bizarr szobor a kastély egyik építtetőjét, Ráday Gedeont ábrázolja. A szeme, fúúú, ijesztően durva. Azért remélem mindenki fog tudni aludni. :)