Nem vagyok oda a divatért, valószínűleg mert nem is értek hozzá. Utálok shoppingolni, de ruhákra ezért nekem is szükségem van. Viszont tudom, hogy sokan szeretik a divatbemutatókat, az haute couture-t és a szép ruhákat. Arra gondoltam, hogy egy kicsit utána járnék, a képzőművészet hogyan lehetett ihlető forrása egy-egy tervezőnek vagy divatháznak. Jellemzően a 20. századi irányzatok a legnépszerűbbek a divatban, főleg a pop art jelenik meg sokszor egy-egy ruhadarabon. Néha azért különlegesebb választások is előfordulnak, a kedvencem a Dürer-póló.
Yves Saint Laurent híres A-vonalú ruhája Mondrian festészetét és a De Stijl-t idézi. Talán ez volt az egyik első olyan ruha, ami egy képzőművészeti alkotásra utal vissza. Amikor a '70-es években megjelent ez a darab, igazi újdonságnak számított, hogy a művészet ilyen inspirálólag hathat a divatra.
Tahiti megihlette Gauguin-t, a francia festő pedig Aquilano Rimondi-t. Ezek a színpompás selyemruhák valóban hűen idézik Gauguin műveit.
Claude Monet és az impresszionizmus abszolút nyerő a divatban is. A felső képen a Dolce & Gabbana divatház ruháját, az alsó fotón pedig egy gyönyörű Elie Saab-estélyit csodálhatunk meg. Az impresszionista festményeket nem is olyan nehéz átültetni a divatba: lágyan omló anyagok és fodrok idézik az optikai színkeveréssel összeálló dekoratív foltokat. Bár ezek a ruhák tényleg szépek, Monet-t nem tartom túl eredeti választásnak.
A delfti kerámiák fehér-kék világa itt John Galliano ruháin köszön vissza. Itt is selyemmel érzékeltetik a mázas kerámiák csillogó felületét. A sok fodor ellenére is van valami letisztultság ezekben a ruhákban a nemesen egyszerű színhasználat miatt.
Picasso-t és a kubizmust viszonylag nehéz átültetni pret-á-porter ruhákra. Első ránézésre egyszerűnek, síkszerűnek tűnnek a kubista művek, de az irányzatra jellemző szimultán ábrázolásmódot, a többnézetűséget nehéz ruhákon érzékeltetni.
Van Gogh itt a Rodarte favoritja. Csillagos éj és Napraforgók fidri-fodri ruhákon. Így még talán én is elviselném a számomra egyébként hivalkodónak tűnő sárgát.
Az Yves Klein-kékről már volt szó, fent és lent két Stella McCartney-ruhát láthatunk. A kék elég univerzális, de lehet, hogy a tervezőnőt Yves Klein emblematikus színe inspirálta. A Stella McCartney-ruhákat pedig a hírességek is szívesen viselik: fent Cameron Diaz, alul Katalin cambridge-i hercegnő népszerűsíti a kéket.
A Karla Project egy magyar kezdeményezés. Sugár Kata nevéhez olyan táskák és felsők/pólók fűződnek, amiket híres festmények nyomatai szerepelnek. A ruhákon Leonardo és Velazquez mellett Vermeer vagy Raffaello alkotásai is megtalálhatóak.
A képzőművészet az olcsóbb, hétköznapi divatban is megjelenhet. A fent látható Roy Lichtenstein-es férfipólót a Bankfashion oldalán lehet megrendelni. A pop art egyébként a legnépszerűbb irányzat, ami a divatban megjelenik.
Szintén egyszerű férfipóló az Engram Clothing-tól, amin Dürer Az Apokalipszis négy lovasa című fametszetére ismerhetünk rá. Van több fajta Dürer-pólójuk is, úgy látszik, náluk a német reneszánsz mester a nyerő.
És végül egy Marilyn Monroe-s és egy Lichtenstein-es női felső a Taaora-tól. Mondom, hogy népszerű a pop art. Mondjuk azon meglepődnék, ha Claes Oldenburg egy szobra vagy Richard Hamilton kollázsa köszönne vissza egy estélyin.