Nagy-pén-tek
2012. április 06. írta: artmission.vap

Nagy-pén-tek


Vala pedig mintegy hat óra, és sötétség lőn az egész tartományban mind kilenc órakorig.
És meghomályosodék a nap, és a templom kárpitja középen ketté hasada.
És kiáltván Jézus nagy szóval, monda: Atyám, a te kezeidbe teszem le az én lelkemet. És ezeket mondván, meghala.
Látván pedig a százados, ami történt, dicsőíté az Istent, mondván: Bizony ez ember igaz vala.
És az egész sokaság, mely e dolognak látására ment oda, látván azokat, amik történtek, mellét verve megtére.
Az ő ismerősei pedig mind, és az asszonyok, akik Galileából követék őt, távol állának, nézvén ezeket.
És ímé egy ember, kinek József vala neve, tanácsbeli, jó és igaz férfiú,
Ki nem vala részes azoknak tanácsában és cselekedetében, Arimathiából, a zsidók városából való, ki maga is várja vala az Istennek országát;
Ez oda menvén Pilátushoz, elkéré a Jézus testét.
És levévén azt, begöngyölé azt gyolcsba, és helyhezteté azt egy sziklába vágott sírboltba, melyben még senki sem feküdt.
És az a nap péntek vala, és szombat virrada rá.

MS Mester: Kálvária, 1506 körül (Esztergom, Keresztény Múzeum)
 MS Mester Kálvária-képe a Keresztre feszítés egyik legismertebb ábrázolása és az egyik legérzékletesebb is. Az egykori selmecbányai Mária-templom táblája a néző számára is átélhetővé teszi a Biblia történéseit. Krisztus arca a központ: nem csak a testi, hanem a lelki szenvedés is benne van. A hagyománynak megfelelően a kereszt jobb oldalán Krisztus szerettei (a vörös ruhás János támogatja Máriát), balján pedig az ellenségei vannak. Mivel a selmecbányai oltár 1506 környékén készült, Krisztus ellenségei törökös ruhát viselnek - a magyaroknak ők voltak "az Ellenség" a 16. század elején. Az egyik római katona rámutat Krisztusra, mert felismeri benne Isten fiát. Alul, a kereszt tövében a koponya a Golgotára utal. A kereszt tetején pedig az I.N.R.I felirat olvasható (Iesus Nasarenus, Rex Judaeorum), amit Pilátus íratott fel. A háttérben a sziklákra épített templom Krisztus tanítását, az új egyházat jelképezi, az aranyozott háttér pedig az örökkévalóság szimbóluma.

A bejegyzés trackback címe:

https://artmission.blog.hu/api/trackback/id/tr4212178622

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása